Koło Pań

20 lat Koła Pań w Jaworzu

Czas płynie… w październiku 2015 roku minęło 20 lat działalności w naszej parafii Koła Pań. Pierwsze spotkanie Koła w Jaworzu odbyło się 8 października 1995 roku. Od tego czasu regularnie w pierwszą środę miesiąca członkinie koła spotykają się w Sali parafialnej. Każde spotkanie rozpoczynamy modlitwą i rozważaniem Bożego Słowa. W ciągu tych 20 lat poznałyśmy historię wielu kobiet opisanych na kartach Biblii, zwracając uwagę na to, co Pan Bóg przez tę historię mówi nam współczesnym kobietom, czego chce nas nauczyć, w czym możemy brać z nich przykład i je naśladować. Nasze spotkania wypełnia również śpiew. Św. Augustyn powiedział, że „kto śpiewa, ten dwa razy się modli”. Z okazji urodzin każda Jubilatka otrzymuje życzenia, a w prezencie wybraną przez siebie pieśń, którą z radością wszystkie śpiewamy dedykując Jubilatce. Często przygotowujemy spotkania tematyczne, dotyczące np. rodziny, modlitwy, tematu roku, wyznaczonego w Kościele lub zapraszamy gości. Na spotkaniu znajdujemy również czas na rozmowy, dzielimy się wzajemnie tym, co nas w danej chwili nurtuje, radościami i troskami dnia codziennego. Omawiamy także bieżące wydarzenia parafialne. Członkinie Koła zostały poproszone o wypowiedzi na temat: „Czym są dla mnie spotkania Koła Pań? Dlaczego chodzę na spotkania?”. Oto, jakie padały odpowiedzi: Chodzę na spotkania Koła Pań, bo…

– jesteśmy duchowo zbudowane,
– omawiamy ciekawe tematy,
– zapraszamy ciekawych gości,
– to okazja wyjścia z domu i spotkania w miłym gronie,
– to odskocznia od codzienności,
– to chwila wyciszenia,
– jest piękny śpiew,
– jest sympatyczna prowadząca,
– nie mogę się doczekać’
– miesiąc bez spotkania Koła Pań jest miesiącem straconym,
– to okazja do spotkania z koleżankami,
– jeździmy na wycieczki,
– można się wiele dowiedzieć,
– to psychiczna terapia,
– poznajemy się bliżej,
– to integracja,
– lubimy „poklachać”,
– mamy coś dobrego do zjedzenia.

Jubileusz 20 lat, Koło Pań postanowiło uczcić spędzając wspólnie trzy dni. W sobotę 10 października br. członkinie koła wraz z osobami towarzyszącymi wyruszyły na wycieczkę do Cieszyna – Miasta Reformacji. Uczestnicy wycieczki pierwsze kroki skierowali do Kościoła Jezusowego, który ma już ponad 300 lat. „24 maja 1709 r. posłannik cesarski hrabia Ludwik Zinzendorf zatknął laskę z godłem cesarskim w miejscu, gdzie miał stanąć szósty kościół „łaski”, a 2 czerwca sprowadzony z Wołczyna ks. Jan Muthman odprawił na wolnym powietrzu pierwsze po ponad półwiekowym zniewoleniu nabożeństwo ewangelickie” (Władysław Sosna).

Bardzo ciekawym punktem było zwiedzanie Muzeum Protestantyzmu, po którym oprowadzał nas kustosz p. Marcin Gabryś. Muzeum zostało otwarte 29 marca 2009 r. Prezentowane są tutaj pamiątki z okresu reformacji, kontrreformacji i budowy kościoła oraz udokumentowane zmiany, jakie dokonały się wokół kościoła, a także na całym Śląsku Cieszyńskim. Po przerwie kawowej w dwóch grupach zwiedzaliśmy Muzeum Śląska Cieszyńskiego, które powstało ponad 200 lat temu. Uroczysty obiad zjedliśmy w historycznej Kamienicy Konczakowskich. Ostatnim punktem wycieczki był spacer „Uliczką cieszyńskich kobiet”, na której naszym przewodnikiem była p. diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk. Na „Uliczce cieszyńskich kobiet”, znajdującej się na Wzgórzu Zamkowym, 16 lamp upamiętnia zasłużone kobiety Śląska Cieszyńskiego. W książkach p. Władysławy Magiery „Cieszyński szlak kobiet” t. 1,2,3 – można znaleźć pełne biogramy tych kobiet.

Sobotę 24 października br. spędziłyśmy w gościnnych progach Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego „Betania”. Spotkanie rozpoczęło się w kaplicy rozważaniem Słowa Bożego, modlitwą, w której dziękowałyśmy Panu Bogu za te minione 20 lat działalności koła, prosząc także o prowadzenie w dalszych latach. Swoją wdzięczność wyrażałyśmy również z serca płynącym śpiewem na chwałę Panu. Ks. prob. Władysław Wantulok przybył z podziękowaniem, życzeniami i naręczem róż. Każda pani obdarowana została czerwoną różą i pamiątkową książeczką. Niespodziankę sprawiły przedstawicielki Koła Pań z Jasienicy, które przyjechały z życzeniami i wspaniałym tortem. By te chwile zachować w pamięci wykonano tradycyjne zdjęcie na schodach przed „Betanią”. Przy kawie i degustacji jubileuszowego tortu snuły się wspomnienia ciekawych zdarzeń z minionego okresu, czasem wesołe, czasem z nutką nostalgii. Szczególnym przeżyciem było wspólne oglądanie specjalnie na tę okoliczność przygotowanej prezentacji „20 lat koła Pań w Jaworzu 1995-2015”.

W niedzielę 25 października br. wspólnie uczestniczyłyśmy w nabożeństwie w kościele w Jaworzu. W modlitwie dziękowałyśmy za 20 lat działalności Koła Pań. Nabożeństwo prowadzili ks. prob. Władysław Wantulok i Anna Wantulok. Członkinie koła aktywnie włączyły się w liturgię, czytając teksty biblijne. Na początku ks. proboszcz złożył członkiniom koła życzenia z okazji Jubileuszu, przypomniał także, jakie znaczenie w życiu Parafii odgrywa Koło Pań. Podczas nabożeństwa wspomniane zostały również członkinie koła, które odeszły do Pana: śp. Krystyna Pytlik, śp. Irena Pokładnik, śp. Bronisława Pisz, śp. Emilia Twardoch, śp. Elfryda Tyrna, śp. Anna Mikoś, śp. Helena Kubica, śp. Helena Krzykowska, śp. Irena Chrzanowska.

Wielką niespodziankę przed nabożeństwem sprawili członkiniom koła Radni, którzy w imieniu Rady Gminy Jaworze przekazali życzenia i kwiaty.

Serdecznie dziękujemy za wszystkie życzenia, dobre słowo, pamięć, kwiaty.

Terminy spotkań:

• Jaworze – I środa miesiąca g. 18:00