Półkolonie 2018 – WYPRAWA NA DZIKI ZACHÓD

Tegoroczne półkolonie dla dzieci odbyły się w dniach 9-14 lipca w Jaworzu i w Jasienicy.

W zajęciach wzięło udział łącznie 87 dzieci, opiekę sprawowało 16 opiekunów, towarzyszyły im dwa młodzieżowe zespoły muzyczne (w Jaworzu i w Jasienicy), a głównym organizatorem była Anna Wantulok.

Przez cały tydzień tematem spotykań była: Wyprawa na Dziki Zachód. Korzystaliśmy z cyklu lekcji biblijnych, opracowanych do tego tematu, którymi codziennie rano rozpoczynaliśmy nasze spotkania. Opowiadania o wyprawie na Dziki Zachód po złoto wraz z szeryfem Joe i wielkim wodzem Indian Białą Stopą były wstępem i pretekstem do przedstawienia dzieciom tego, co najważniejsze – prawd Bożego Słowa. W poniedziałek dowiedzieliśmy się, że nasze życie też jest wyprawą, a właściwy kierunek wskazuje nam Biblia, jest naszą mapą. Król Jozjasz uczył nas, że Boże Słowo jest prawdziwym skarbem, mamy je czytać i być mu posłusznym. We wtorek historia nawrócenia Saula pokazała nam, że Pan Jezus daje szansę każdemu człowiekowi. Celem naszej życiowej wyprawy jest niebo. Z powodu grzechu sami nie możemy go osiągnąć. Tylko dzięki Panu Jezusowi może się to stać. W czwartek biblijna historia o Adamie i Ewie przypomniała nam, że grzech czyli nasze nieposłuszeństwo – oddziela nas od Boga. Jednak Bóg nadal nas kocha, nienawidzi tylko grzechu. Dlatego posłał na świat Swojego Syna, by nas uratował, zbawił. W piątek usłyszeliśmy historię o tym, jak czterej przyjaciele przynieśli do Jezusa sparaliżowanego, by go uleczył. Pan Jezus najpierw odpuścił mu grzechy, uleczył jego duszę. A później uzdrowił też ciało. Pan Jezus jest jedynym Zbawicielem. W sobotę dowiedzieliśmy się, że szatan jest naszym wrogiem. On na pustyni kusił Pana Jezusa, ale mu się nie udało. Pan Jezus walczył z nim Bożym Słowem. Szatan nas też kusi. Nie słuchajmy go. Prośmy Pana Boga o pomoc. Używajmy do obrony Bożego Słowa.

Obie grupy i z Jaworza i z Jasienicy były bardzo rozśpiewane, a to szczególnie za sprawą dwóch młodzieżowych zespołów muzycznych, które żywą, głośną muzyką porywały wszystkich do wspólnego śpiewu.

Codziennie oprócz strawy dla ducha, była także strawa dla ciała. Ks. Władysław Wantulok nie tylko prowadził zajęcia, ale codziennie dostarczał pyszne kanapki i drożdżówki, przygotowane przez Dom Rekolekcyjno-Wypoczynkowy „Betania”.

Wyruszyliśmy na dwie wycieczki. Pierwsza z nich zaprowadziła nas w gościnne progi Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu. Na drugą pojechaliśmy do Westernowego Parku Rozrywki Twinpigs w Żorach, by tam ucząc się i bawiąc odkrywać Dziki Zachód.

W piątek odwiedzili nas szczególni goście – Indianie, którzy przybyli wprost z Indiańskiej Wioski MATO w Tworkowie k. Raciborza. Państwo Anna i Krystian Pawlik zaprezentowali bogatą kolekcję strojów i sprzętów indiańskich, opowiedzieli o życiu Indian Wielkich Równin Ameryki Północnej. Dzieci usłyszały też tradycyjną indiańską legendę przy akompaniamencie fletu. Później wspólnie razem udało się postawić w parafialnym ogrodzie indiańskie tipi. Dzieci spędziły mile czas na indiańskich grach i zabawach.

Podczas półkolonii odbyły się także tradycyjne sportowe Mistrzostwa Półkolonii, rozegrane w hali sportowej w Jasienicy.

W sobotę podsumowaliśmy cały tydzień, dzieci dostały Dyplomy Odkrywcy Dzikiego Zachodu i nagrody za rywalizację drużyn i zawody sportowe. Na pamiątkę tegorocznej półkolonii wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali specjalnie na tą okazję przygotowane kubki, przypominające o wyprawie na Dziki Zachód.

Podczas niedzielnych nabożeństw 15.07. br. w Jaworzu i w Jasienicy dzieci wykonały wspólnie z zespołami kilka pieśni i opowiedziały o wspólnie przeżytych półkoloniach.

Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim opiekunom za poświęcony czas i siły, członkom zespołów muzycznych za prowadzenie w śpiewie, sponsorom za wsparcie finansowe – szczególnie Gminie Jaworze. A wszystkim dzieciom dziękuję za wspólną wyprawę i odkrywanie Dzikiego Zachodu.

Anna Wantulok