Radom i Kielce – wycieczka w ramach Koncertów Szlakiem 100 LAT Odrodzonej Rzeczpospolitej „JESTEŚMY JEDNO W CHRYSTUSIE”

Zarząd Ewangelickiego Chóru Kościelnego działającego przy parafii ewangelickiej w Jaworzu, podjął decyzję wraz z członkami chóru o wyjeździe w trasę koncertową pod hasłem – Szlakiem 100 LAT Odrodzonej Rzeczpospolitej „JESTEŚMY JEDNO W CHRYSTUSIE”. Koncerty były zaplanowane w Radomiu i w Kielcach. Program zrealizowany został w 100%.

Wyjazd chórzystów wraz z osobami towarzyszącymi- m.in. jechał wójt Gminy Jaworza, dr Radosław Ostałkiewicz – nastąpił 27 kwietnia br w godzinach popołudniowych.

Dwudniowe zakwaterowanie zostało zarezerwowane w Pieńkach. Jest to mała wieś w powiecie radomskim, w gminie Iłża, w województwie mazowieckim. Znajduje się tam hotel i restauracja „Jaskółka”, czyli takie lokum – 2w1. Po przybyciu na miejsce czekała nas wspaniała „obiado-kolacja”, po której rozgościliśmy się w pokojach. Hotel w Pieńkach był naszym punktem wyjazdowym do Radomia i Kielc.

28 kwietnia br., po śniadaniu, wyjechaliśmy do Radomia na spotkanie z pastorostwem Katarzyną i Wojciechem Rudkowskimi oraz z p. Anią Jankowską. Pani Ania była przewodnikiem po Radomiu. Po serdecznym powitaniu nastąpiło zwiedzanie miasta. Pastorostwo wraz przewodniczką oprowadzając nas po Radomiu, starali się przekazać nam jak najwięcej wiadomości o mieście, w którym mieszkają i pracują. Zwiedzanie miasta zostało zakończone w macierzystym kościele ks. Wojciecha Rudkowskiego. Proboszcz parafii przedstawił nam krótką historię kościoła. Po tej krótkiej wycieczce powróciliśmy do hotelu na obiad.

O godz. 15-tej, ubrani galowo wróciliśmy do Radomia na koncert, który odbył się w kościele ewangelickim.

Koncert prowadził opiekun chóru, ks. Władysław Wantulok, a piękne wiersze czytała pastorowa Ania Wantulok. W trakcie koncertu ks. W. Wantulok przedstawił wójta gminy Jaworza -dr Radosława Ostałkiewicza zebranym słuchaczom. Pieśni chóru i wiersze zostały przyjęte ogromnym aplauzem. Muszę zaznaczyć, że pomimo małej ilości ewangelików mieszkających w Radomiu, kościół był pełny słuchaczy.

Po koncercie, przebrani w „cywilne” ubrania, udaliśmy się na „ogrody” parafii, gdzie przygotowany był grill. Jedzenia było do wyboru w asortymencie, jak i w smaku. Swoje umiejętności kulinarne, ku uciesze wszystkich uczestników spotkania, reklamował sam gospodarz. Były rozmowy, śpiewy oraz wspomnienia radomskich parafian i chórzystów z pobytu w Jaworzu w czasie uroczystości obchodów 500 lat Reformacji. Na pamiątkę naszego spotkania, ks. W. Wantulok wręczył pastorostwu Rudkowskim książkę pt. „U nóg Zbawiciela”. Po kolacji nastąpił powrót do hotelu.

Niedziela-29 kwiecień br.-to ostatni dzień pobytu na mazowieckiej ziemi. Przed nami był jeszcze koncert w Kielcach. Po śniadaniu i spakowaniu bagaży, znów ubrani galowo, pojechaliśmy do Radomia na nabożeństwo.

„Chodzić wciąż z Panem”, „Gdy byłem w ogrodzie” i „Alleluja Bogu cześć”-to pieśni, które ubogaciły nabożeństwo. Słowo Boże, przeznaczone na 4 niedzielę po Wielkanocy /Cantate/, wyjęte z Dz. Apost.16,23-34, rozważał ks. W. Wantulok. Liturgię prowadziła dk Katarzyna Rudkowska.

Po nabożeństwie zostaliśmy zaproszeni na mały poczęstunek, podczas którego pożegnaliśmy się z parafianami. I kierunek – Kielce.

W związku z krótkim czasem, zwiedzanie Kielc ograniczone zostało do pójścia do „Kadzielni”. Szybki dojazd do kościoła ewangelickiego pw. św. Trójcy, gdzie na parafii  przygotowaliśmy się do koncertu. W kościele krótka próba i występ. Nooo… Ten koncert będziemy pamiętać bardzo długo. Nazwany został koncertem „piorunującym” lub „elektryzującym”. Wyjaśniam, skąd taka nazwa. Od samego rana w czasie naszej podróży, przed nami albo za nami, towarzyszyła nam burza /i to nie byle jaka/. W trakcie koncertu w końcu nadeszła nad Kielce. I się zaczął prawdziwy koncert z hukiem, ulewnym deszczem. Finał był nieprzewidywalny. Podczas naszego śpiewu, burza wykonała ostatni swój akord, strzelając piorunem w wieżę kościoła. Huk był niesamowity, a z wiszących lamp posypały się iskry… Zrobiło się ciemno i tak dziwnie. Sytuację uratowała pastorowa Katarzyna, włączając zapasowe bezpieczniki. Dokończyliśmy już nasz występ szczęśliwie.

Po koncercie poszliśmy na parafię, gdzie się posililiśmy i przygotowali do powrotnej podróży – do Jaworza.

Przedstawiam program koncertu:

„O usłysz mój głos”-I. Berthier

„Ogród oliwny”-oprac. T. Hanik

„Golgoto, Golgoto”-oprac. Krystyna Gibiec

wiersz pt.: „Róża”- Ania Wantulok

„Alleluja, Bogu cześć”- aranż.Krystyna Gibiec

„Pieśń dziękczynna”- Józef Podola

„Kyrie” i „Sanctus” z Messe Breve no.7 -Charles Gounod

wiersz pt.: „Powierzeni sobie”-aut. nn

„Jesteśmy jedno w Chrystusie”-sł. Konopienko-Pawlus muz. Franck Colon’

„Pragnienie jedno”-Walter Hofling

„O, Panie nasz, jak zacne imię Twe”-H. R. Palmer

wiersz pt „Bez Ciebie nie istnieje” aut. A. Hofer

„Panis Angelicus”-Cesar Franck

„Dzwony Ojczyzny”-R. Pappert

„Jeruzalem”-Stephens Adams, F. E. Weatherly

wiersz pt.:”Czego Ci życzę”-Jorg Zing

Solistami chóru byli:

Krystyna Klima-sopran, Roman Chmiel-tenor, Jerzy Ryrych-tenor, Edward Podstawny-tenor i Jan Gibiec.

Program opracowany został przez dyrygent chóru panią Krystynę Gibiec, która wraz z nami przeżywała muzyczno-duchowe chwile.

Należałoby przedstawić krótki rys historyczny kościołów w Radomiu i w Kielcach. Kościół ewangelicko-augsburski w Radomiu należy do diecezji warszawskiej. Mieści się przy ulicy Mikołaja Reja, w dzielnicy Miasto Kazimierzowskie. Obiekt jest częścią szlaku turystycznego pod nazwą „Zabytki Radomia”. Kościół był dawniej świątynią katolicką pw. Wniebowzięcia Maryi Panny w latach 1784-1785. Została zbudowana na miejscu drewnianego kościółka z II połowy XIV wieku. Była to filia benedyktynów z Sieciechowa. Od roku 1802 służyła jako magazyn, a w roku 1818 została zamieniona na teatr. Dopiero w 12 lat później kościół został oddany ówczesnej gminie ewangelicko-augsburskiej, a w roku 1893 – przebudowany. Obecnie stoi na pozostałościach baszty murów miejskich i służy radomskim parafianom do  dnia dzisiejszego. Filiałem kościoła w Radomiu jest parafia w Kielcach. Kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Trójcy stoi przy głównym deptaku przy ulicy Henryka Sienkiewicza. Nowo powstała parafia ewangelicka w Kielcach liczyła 611 wiernych. Obecnie jest garstka, która trwale stoi przy swoim kościele. Znaczny spadek liczby ewangelików i zubożenie parafii nastąpiło po II wojnie światowej. W tym czasie kościół był współużytkowany przez parafię polsko-katolicką. W roku 2001 świątynia przeszła generalny remont finansowany ze środków przyznanych przez wojewodę świętokrzyskiego. W tym samym roku kościół otrzymał miano „EKUMENICZNA ŚWIĄTYNIA POKOJU”. Jest pierwszym obiektem w kraju, w którym różne kościoły, związki wyznaniowe i religijne…”/o uznanym w statucie prawnym w Polsce…”/…(cyt. z Historii Kościoła Ewagelicko-Augsburskiego w Kielcach), mogą odprawiać swoje obrządki religijne. Są nimi: Kościół Ewangelicko- Augsburski w RP, Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w RP i Kościół Polskokatolicki w RP.

Podsumowując wyjazd chóru, można napisać, iż tournée koncertowe Szlakiem 100 lat Odrodzonej Rzeczpospolitej pt.: „Jesteśmy jedno w Chrystusie” było bardzo udane. Nasz śpiew zrobił ogromne wrażenie na słuchaczach. Repertuar        dobrany był tak, aby każda następna pieśń dawała nowy ładunek energii nie tylko słuchającym, ale również nam-chórzystom. Pozytywne wrażenia z koncertów znalazły uznanie wójta U. Gm. dr Radosława Ostałkiewicza, który swoje doznania wyraził w dokonanym wpisie do kroniki chórowej.

Urząd Gminy w Jaworzu miał swój udział finansowy w wyjeździe, a sprawy związane z dotacją prowadził Józef Król. Organizatorem wyjazdu był prezes chóru – Roman Chmiel.

Panom serdecznie dziękujemy.

Wpis wójta U. Gminy w Jaworzu w kronice chórowej:

„Na zaproszenie najlepszego w Jaworzu Chóru Kościelnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej mogłem uczestniczyć w wyjeździe do Kielc i Radomia w ramach tournee „Jedno w Chrystusie”. Była to niesamowita okazja, aby spędzić czas przyjemnie i pożytecznie – wśród przyjaciół napełnić duszę olbrzymim ładunkiem duchowej strawy. Jak zawsze, tak i tym razem, występ chóru był maestrią słów i dźwięków – pełną wzruszeń i doznań artystycznych, sukcesem Dyrygentki, Śpiewaków, Poetów i Pasterzy Duchowych.

Dziękuję Wam wszystkim za ten czas, który spędziłem z Wami w kolejnej Uczcie Duchowej, w której Człowieczeństwo nabiera innego oblicza. Wsłuchując się w Wasz śpiew otrzymałem doskonałą lekcję chrześcijańskich wartości.

Zapamiętam to na zawsze,

Dziękuję!

Dla mych przyjaciół, od których wiele się uczę

z wdzięcznością

RADOSŁAW OSTAŁKIEWICZ „

Zdjęcia zostały wykonane przez: Magdalenę Zbieg, Renatę Podstawny i Radosława Ostałkiewicza.