Wielkanocne nabożeństwo w Jasienicy

Poranek Wielkanocny w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Jasienicy był po raz kolejny okazją do rodzinnego świętowania.

Nabożeństwo rozpoczęło się od wysłuchania preludium z Sonaty e-moll  A. Corellego w wykonaniu Pauliny Macura (skrzypce) i Zuzanny Wieja (organy). Po przywitaniu i odczytaniu pozdrowienia Biskupa Kościoła przez ks. A. Krzykowskiego Zespół Instrumentalny Szkółki Niedzielnej w Jasienicy zaprezentował pieśń „Jezus na krzyżu za nas zmarł” opracowaną przez D. Krzykowską.

Kazanie wygłoszone przez ks. Krzykowskiego do tekstu z 1 Księgi Samuela 2,1-2.6-8 podkreślało znaczenie zmartwychwstania Chrystusa dla naszego zmartwychwstania w dniu powtórnego przyjścia Jezusa na ziemię. Chrześcijanin inaczej spogląda na kres życia bo wie, że w dniu zmartwychwstania otrzyma nowe, wieczne życie w Królestwie Bożym.

W trakcie nabożeństwa dzieci ze szkółki niedzielnej zaprezentowały program pt. Nasze małe krzyże”, który rozpoczęły piosenką „Zorza Poranka”. Scenariusz przedstawienia oparty był na opowiadaniu „Ludzkie krzyże”  Pino Pellegrino, włoskiego reżysera i twórcy filmowego. Dziewczynka, główna bohaterka(Oliwia Kliber) w swoim życiu nie może znaleźć powodów do zadowolenia i radości. Na wszystko narzeka, dostrzega jak wiele brakuje jej do tego aby być szczęśliwą. Zrezygnowana zasypia. We śnie podchodzi do niej Anioł (Magdalena Zipser) i zaprowadza do miejsca gdzie znajduje się wiele krzyży, ludzkich krzyży. Anioł proponuje aby Dziewczynka wybrała dla siebie odpowiedni krzyż, na który nie będzie już narzekać. Po wielu próbach wyboru znajduje ten odpowiedni dla niej. Okazuje się że to jest jej krzyż, właśnie ten sam, na który tak codziennie narzeka.

„To jest ten sam krzyż, na który tak strasznie codziennie narzekasz: że śpiewać nie umiesz, że rysować nie potrafisz, że masz za mało pieniędzy, ze ciągle dostajesz byle jakie stopnie, chociaż się uczysz- to jest Twój krzyż. To jest ten sam krzyż, który wybrałaś.

Jest Ktoś, kto pierwszy dźwigał krzyż- taki wielki, ciężki i niewygodny. To Jezus- Bóg i Człowiek. On dał nam przykład, jak powinniśmy nieść nasze krzyże- dużo mniejsze i lżejsze niż Jego krzyż.”

Po przedstawieniu, młodsza grupa Szkółki Niedzielnej zaprezentowała wiersz „W Kościele Wielkanocnym” oraz zaśpiewała pieśń z towarzyszeniem gitar i ukulele. Tradycyjnie już, wszystkie dzieci ze szkółki zostały obdarowane czekoladowymi zajączkami.

Przygotowywane przedstawienie było formą rekolekcji w czasie Pasyjnym podczas Szkółek Niedzielnych w Jasienicy. Dzieci przynosiły ze sobą własne małe krzyże, te zawieszone w domach na ścianie lub własnoręcznie wykonane.

Dorota Krzykowska

Zdjęcia: Małgorzata Łuczyna

Film: Andrzej Malik