Z okazji 500 lat Reformacji – wystawa „Leśne kościoły” w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaworzu

W ostatnim tygodniu października 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworzu poznawali historię XVII-wiecznej kontrreformacji.

Na korytarzu szkolnym była zaprezentowana wystawa pt. „Leśne kościoły”.

Na dużych banerach przedstawiona została historia kontrreformacji na Śląsku Cieszyńskim, która rozpoczęła się po pokoju westfalskim (1648 r.), kiedy administrujący księstwem Habsburgowie ustanowili rzymskokatolicyzm wyłącznie panującym wyznaniem.

W 1654 r. zamknięto na Śląsku Cieszyńskim 50 kościołów Ewangelicko-Augsburskich na 55 lat. Jednak wiara ewangelików była bardzo mocna i w tym okresie prześladowania rozpoczęli organizować nabożeństwa w lasach beskidzkich. Do dzisiaj odnaleziono w lasach dziewięć takich miejsc: sześć na terenie Polski i trzy w Czechach. Na wystawie zaprezentowano dwa najbliższe nas miejsca leśnych kościołów:

- w Jaworzu, które zostało odnalezione, po żmudnych badaniach w Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej, na zboczu Wysokiego w kształcie amfiteatru z 13 stopniami o długości 30 m każdy;

- w Bielsku-Białej, w pobliżu bielskich Błoni przy szlaku na Kozią Górę, gdzie do dzisiaj stoi nietypowy kamienny ołtarz nazwany Stół Jana oraz tablica upamiętniająca spotkania ewangelików w latach 1654 – 1709.

W trakcie nabożeństw prowadzonych w XVII i XVIII wieku przez księży przekradających się ze Słowacji udzielana była Wieczerza Pańska, w pobliskich strumykach chrzczono dzieci oraz udzielano ślubów. Każde miejsce ma w sobie specyficzne sacrum. Znajduje się tam kamienny, często okrągły ołtarz, na którym wyryty jest krzyż, a czasami kielich. Za ołtarzem często stawiano drewniany krzyż, a przy strumyku znajduje się, obłożona kamieniami chrzcielnica.

Z okazji 500 lat Reformacji w województwie śląskim rok 2017 został ogłoszony ROKIEM REFORMACJI. Podejmując działania w tym roku Reformacji przedstawiliśmy uczniom oprócz leśnych kościołów symbol – herb Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego  Różę Lutra oraz wybrane tezy ks. Marcina Lutra.

Ewa Below