KOLACJA DLA KOBIET

W piątek 19 sierpnia 2016 r. w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu zorganizowana została po raz pierwszy KOLACJA DLA KOBIET.

Uczestnicy spotkania zaproszeni zostali do pięknych wnętrz Papuga Park Hotel. Gościem spotkania była diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk.

31 października br. obchodzić będziemy 150 rocznicę urodzin Ewy von Tiele-Winckler czyli Matki Ewy. Uczestnicy Kolacji – dzięki uprzejmości Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach – obejrzeli film „Szlakiem Matki Ewy”. Film był wprowadzeniem do głównego tematu: „Prawdziwy sens życia w nauczaniu Matki Ewy”, który bardzo ciekawie, a zarazem inspirująco przedstawił nasz gość. Każdy z nas zadaje sobie pytanie o prawdziwy, właściwy cel i sens życia. Niektórzy pytają: Jak żyć? Jak przeżyć swoje życie, by móc kiedyś powiedzieć, że gdyby mogło się przeżyć je jeszcze raz, zrobiłoby się tak samo. Matka Ewa opisuje życie króla Achaza, podając je jako przykład negatywny: Jak nie postępować w swoim życiu. Radzi także czym się kierować w swoim życiu (cytat z książki: „Prawdziwy sens życia” Ewy Tiele-Winckler, wyd. Zwiastun 1963):

„Celem życia nie jest własne szczęście, ale uszczęśliwianie innych.

Nie chodzi o to, aby nas kochano, lecz byśmy kochali innych i byli dla nich błogosławieństwem.

Nie chodzi o to, aby samemu używać, lecz aby innym użyczać.

Nie chodzi o to, aby przeprowadzać własną wolę, lecz aby się samego zapierać.

Nie chodzi o to, aby swoje życie znaleźć, lecz aby je utracić dla Pana.

Nie chodzi o to, aby szukać własnego zadowolenia, lecz cieszyć się, gdy dajemy zadowolenie innym.

Nie chodzi o to, aby Bóg spełniał naszą wolę, lecz abyśmy spełniali Jego wolę.

Nie chodzi o to, czy żyjemy długo, lecz o to, czy nasze życie ma właściwą treść.

Nie chodzi o to, co czynimy, lecz jak czynimy i dlaczego.

Nie chodzi o to, czy mamy rozległą wiedzę, lecz czy stosujemy ją w życiu.

Nie chodzi o to, za kogo sami siebie uważamy, lecz czym naprawdę jesteśmy.

Nie chodzi o to,  kiedy umrzemy, lecz o to, czy jesteśmy gotowi na spotkanie z Bogiem”.

Oprawę muzyczną wieczoru zapewnił Zespół Cantate prowadzony przez Małgorzatę Penkala-Ogrodnik. Zaprezentowane utwory u wielu osób wywołały łzy wzruszenia, wprowadziły szczególną atmosferę. Zespół poprowadził także wspólny śpiew – niektóre pieśni należały do tych bardzo znanych, ale były i takie, dopiero uczyliśmy się. Wśród członków Zespołu byli również Panowie, dzięki którym Kolacja dla Kobiet była pełniejsza, a przecież na co dzień funkcjonujemy razem lub tuż obok siebie.

W Kolacji wzięło udział 105 osób. Wśród uczestników był również proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu – ks. Władysław Wantulok, który na koniec spotkania udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Po strawie dla ducha, podana została strawa dla ciała. Przy pysznej kolacji był czas na rozmowy przy stołach, na dzielenie się na gorąco wrażeniami, przemyśleniami, swoimi doświadczeniami, a także radościami i smutkami dnia codziennego.

Zorganizowanie pierwszej Kolacji dla Kobiet było dla mnie dużym wyzwaniem i długo zastanawiałam się, czy się tego podjąć. Dziś wiem – także od Was, drogie Panie – że takie spotkania mają sens i są potrzebne, a tegoroczna frekwencja była dla mnie miłym zaskoczeniem.

Dziękuję Helenie i Krystynie Urbaś za pomoc w przygotowaniach i pracę w rejestracji. Dziękuję Zespołowi Cantate za piękny śpiew i wspólne uwielbianie Boga pieśnią. Dziękuję diakon Aleksandrze Błahut-Kowalczyk za przyjęcie zaproszenia i przedstawienie głównego tematu spotkania. Szczególnie dziękuję mojemu Mężowi za wsparcie, zwłaszcza w chwili zwątpienia.

Przede wszystkim jednak dziękuję Panu Bogu za błogosławieństwo dla tego przedsięwzięcia.

 

Anna Wantulok