WIELKIE IGRZYSKA – PÓŁKOLONIA  2016

Wakacje obfitowały w wielkie sportowe wydarzenia. W czerwcu i na początku lipca przeżywaliśmy piłkarskie emocje związane z EURO 2016 we Francji.

 

W sierpniu czekała nas Letnia Olimpiada w Rio de Janeiro w Brazylii. Pomiędzy tym od 18 do 23 lipca odbywała się półkolonia dla dzieci z Jaworza i z Jasienicy, organizowana przez naszą parafię. Jaki mógł być temat tegorocznej półkolonii? Tylko jeden: WIELKIE IGRZYSKA. Myli się jednak ten, kto myśli, że skupiliśmy się tylko na sporcie.

Codzienne zajęcia rozpoczynaliśmy od wspólnego śpiewu, modlitwy i rozważania Bożego Słowa. Zdobycie medalu olimpijskiego wymaga wielkiego wysiłku, pracy i wytrwałości. Życie chrześcijanina podobne jest do życia sportowca. Przez cały tydzień poznawaliśmy życie proroka Eliasza – zawodnika Bożej drużyny. Nauczyliśmy się, że zawodnik Bożej drużyny jest gotowy do poświęceń, posłuszny Bogu, nie poddaje się mimo różnych przeciwności, walczy fair. Bóg działał przez Eliasza, odnosząc zwycięstwo. My też jesteśmy zawodnikami Bożej drużyny. Naszym trenerem jest sam Bóg. Bóg wzywa, abyśmy wytrwale biegli, by zdobyć nagrodę. Hasło biblijne półkolonii to słowa: „Czy nie wiecie, że zawodnicy na stadionie wszyscy biegną, a tylko jeden zdobywa nagrodę? Tak biegnijcie, abyście nagrodę zdobyli: 1 Koryntian 9,24.

Pierwszego dnia półkolonii w poniedziałek odbyło się uroczyste wniesienie flagi olimpijskiej, która została zawieszona w sali i towarzyszyła nam do zakończenia naszych igrzysk. Nauczyliśmy się hymnu olimpijskiego, który każdego dnia wspólnie śpiewaliśmy: Na olimpiadzie dzisiaj mamy grać, a na to trzeba z siebie wiele dać. Nie czeka na nas wieniec znikomy, lecz laur na wieczność włożony (sł. Urszula Broda, muz. Joanna Deneka). Wszyscy uczestnicy półkolonii (57 dzieci) zostali podzieleni na drużyny, które przez cały tydzień rywalizowały w przeróżnych konkurencjach: sportowych, znajomości historii proroka Eliasza, wiedzy poznanej podczas wycieczek.

Wstępem do lekcji biblijnych była transmisja ze „Studia Olimpijskiego”. W studiu sprawozdawca sportowy przeprowadzał wywiady ze znanymi zawodnikami lub trenerami, codziennie dotyczyło to innej dyscypliny sportowej. Np. we wtorek nasze studio „odwiedzili” trener Adam Nawałka, znany piłkarz Robert Lewandowski i jego żona Anna Lewandowska, która uczyła nas, że sportowiec musi się zdrowo odżywiać. Tego dnia mówiliśmy o tym, w jaki cudowny sposób Bóg troszczył się o Eliasza karmiąc go nad potokiem Kerit i u wdowy w Sarepcie. Nieco później drużyny otrzymały zadanie samodzielnego przygotowania zdrowych kanapek sportowców. Z tego zadania wszystkie drużyny wyszły zwycięsko, przygotowując nie tylko zdrowe, ale i smaczne kanapki, o czym zawodnicy mogli przekonać się osobiście.

W środę spotkaliśmy się wcześniej, gdyż tego dnia wyruszaliśmy na wycieczkę. Na krótko zebraliśmy się w sali, by wspólnie w modlitwie prosić Pana Boga o błogosławieństwo na ten dzień, odśpiewać hymn olimpijski i po zapakowaniu prowiantu wsiąść do podstawionych autobusów. Naszym celem był Zatorland. Zwiedzanie z przewodnikami rozpoczęliśmy od parku dinozaurów, okazało się, że nasi zawodnicy mają sporą wiedzę w tej dyscyplinie i dobrze znają wiele okazów tych zwierząt. W kinie 5D obejrzeliśmy film o wyginięciu dinozaurów, przeżywając przy tym niezwykłe emocje. Ciuchcią turystyczną przemieszczaliśmy się do kolejnych parków. W parku bajek i wodnych stworzeń odwiedzaliśmy domki poszczególnych bajek starając się je rozpoznać i zapamiętać jak najwięcej z nich. Tutaj także czekała nas kolejna emocjonująca atrakcja kino 360 3D. Zawitaliśmy również na krótko do wioski indiańskiej. Jako kolejny zwiedzaliśmy park mitologii na wodzie. Pływając łódką  słuchaliśmy opowieści o różnych postaciach mitologicznych. Na brzegu śmiałkowie mogli wejść do wnętrza konia trojańskiego i posterować tańczącymi fontannami. Na koniec wycieczki zostawiliśmy lunapark, gdzie na dzieci czekało wiele różnych atrakcji dostosowanych do ich wieku.

Czwartek to szczególny dzień, ponieważ wszyscy uczestnicy półkolonii spotkali się w Jasienicy. Po programie biblijnym udali się do hali sportowej, gdzie pod czujnym okiem p. Leszka Obracaja odbyły się mistrzostwa półkolonii. W poszczególnych konkurencjach zawodnicy zdobywali punktu indywidualnie, ale pracowali również na sukces swojej drużyny.

Piątek był kolejnym dniem wyjazdowym, tym razem naszym celem był Radzionków. Zwiedzaliśmy tutaj Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek założone przez p. Piotra Mankiewicza. To miejsce, gdzie szczególnie ważnymi gośćmi są dzieci. Tutaj uczy się przede wszystkim szacunku do chleba. Jak mówi właściciel muzeum: „Bo od szacunku dla kromki, naszej strawy powszedniej już tylko krok do szacunki dla najbliższych, do kraju rodzinnego, do otaczającego nas świata”. Wielką atrakcją dla dzieci było samodzielne zrobienie z kawałka ciasta plecionej w warkocz bułeczki. Na koniec zwiedzania każdy mógł ze smakiem spałaszować upieczoną już bułeczkę.

Czas tak szybko biegnie… już sobota. To ostatni dzień rozgrywania konkurencji, zdobywania punktów i oczywiście wielkich emocji: kto wygra? kto zdobędzie nagrodę? W piosence, której również uczyliśmy się są słowa nawiązujące do hasła biblijnego półkolonii: Tak biegnijcie, abyście nagrodę zdobyli… Zdobyć medal olimpijski to wspaniała sprawa, ale ile poświęcenia od nas to wymaga. No i dyscypliny, wiele rezygnacji z naszych ulubionych atrakcji. Wszystko ważne niesłychanie, nawet twoje spanie i w jedzeniu dyscyplinka, chociaż cieknie ślinka. Pilnuj się kolego czy jesz coś zdrowego, abyś dobre miał wyniki. Sam Pan Jezus cię powołał do swojej drużyny, słuchaj zawsze Jego zdania, nie rób kwaśnej miny. Bo wróg chce byś przegrał, kusi cię do złego, ale w Bogu masz zwycięstwo! (piosenka z płyty „Mali o Wielkim śpiewają” – muz. Gabriela Piecha, słowa: Aleksandra Sabiniok, Gabriela Piecha).

Pierwszą niespodzianką tego dnia był spacer na lody. Po powrocie odbyło się podsumowanie rywalizacji drużyn i wręczenie nagród. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, specjalnie przygotowane medale, piłki z EURO 2016 i mazaki.

W niedzielę podczas nabożeństw w Jaworzu i w Jasienicy dzieci opowiedziały o tym, czego nauczyły się podczas półkolonii i zaśpiewały olimpijskie piosenki.

Jako główny organizator tegorocznych półkolonii serdecznie dziękuję wszystkim wolontariuszom (15 osób), którzy pomagali w prowadzeniu półkolonii i opiece nad dziećmi. Dziękuję za poświęcony czas, wspaniałe pomysły, wspólne przeżycia. Serdeczne podziękowania kieruję do Urzędu Gminy w Jaworzu za dotację finansową na organizację półkolonii. Za wsparcie finansowe dziękuję także sponsorowi, który pragnie pozostać anonimowy.

Anna Wantulok