Półkolonia dla dzieci w Parafii Ewangelicko – Augsburskiej 20 do 25 lipiec 2015

„Przymierze Boga z Noem”

Między 20 a 25 lipca dzieci z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu wraz z opiekunami spędziły szczególnie błogosławiony czas. Tegoroczna półkolonia niosła ze sobą osobliwe przesłanie. Naszą uwagę skoncentrowaliśmy na historii ocalenia Noego i jego rodziny z potopu. Półkolonia wypełniona była poznawaniem historii biblijnej o rodzinie Noego, oglądaniem filmu, śpiewem przy akompaniamencie instrumentów muzycznych, zajęciami sportowymi i rekreacyjnymi na boisku szkolnym  i placu zabaw, twórczością plastyczną, a przede wszystkim rozmową oraz budowaniem wzajemnych relacji. Motywem przewodnim półkolonii była budowa arki Noego przy użyciu rozmaitych materiałów. Ostatniego dnia półkolonii dzieci umieściły w niej podobizny Noego i zwierzęta, a także własnoręcznie wykonały tęczę – symbol przymierza, które Bóg zawarł po potopie z Noem.

Każdego roku dzieci mają możliwość korzystania z kompleksu sportowego przy Gimnazjum w Jasienicy. Uczestnicząc w wielu konkurencjach, dzieci poznają zasady zdrowej rywalizacji w duchu fair play. Zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych zostali nagrodzeni.

Szczególną atrakcją tegorocznej półkolonii była wycieczka do ogrodu zoologicznego w Ostrawie. Dzieci mogły zobaczyć tam zwierzęta, których podobizny wcześniej kolorowały, wycinały i umieszczały w budowanej przez siebie arce Noego. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w ogrodzie zoologicznym. Wspólne chwile spędzone na podziwianiu egzotycznych zwierząt z całą pewnością na długo zapadną w ich pamięci.

Kolejny dzień przebiegał w atmosferze filmów Stevena Spielberga o Parku Jurajskim. Celem drugiej wycieczki był bowiem Dream Park w Ochabach znany z ruchomej ekspozycji prehistorycznych gatunków zwierząt. Świetnie odwzorowane okazy zrobiły duże wrażenie na dzieciach, spośród których wiele skłonnych było uwierzyć, że stoją oko w oko z żywymi dinozaurami. Ponadto urządziliśmy dzieciom namiastkę wycieczki dookoła świata – podziwiały one modele najsłynniejszych budowli w parku miniatur. Dużo zabawy sprawiło poszukiwanie wyjścia z labiryntu zbudowanego w polu kukurydzy, co nie było wcale łatwym zadaniem. Nie trzeba chyba dodawać, że największą atrakcją okazał się wielki plac zabaw, gdzie dzieci mogły dać upust drzemiącej w nich energii.

Organizatorem tegorocznych półkolonii był ks. Andrzej Krzykowski. Przedsięwzięcie nie udałoby się jednak bez wsparcia 15 wolontariuszy, dzięki którym dzieci mogły w bezpieczny sposób uczestniczyć w przygotowanych atrakcjach. Warto nadmienić, że każdego dnia dzieci miały zapewniony świeży i smakowity posiłek.

Półkolonie dla dzieci zajmują w kalendarzu naszej parafii szczególne miejsce. Dla wielu dzieci jest to jedyna zorganizowana forma letniego wypoczynku. Dlatego też chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy – pośrednio lub bezpośrednio – przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia. Szczególne podziękowania kieruję do Urzędu Gminy w Jaworzu za okazane wsparcie finansowe, bez którego niemożliwe byłoby przygotowanie tak wielu ciekawych atrakcji dla naszych dzieci.

Ks. Andrzej Krzykowski

Budowa Arki Noego przez dzieci na półkoloniach oczami Małgorzaty Łuczyny i Wojciecha Krzykowskiego (film zmontowany przez Gosię Łuczynę):