Chór na Mazurach 3-7.06.2015

W dniach 3-7 czerwca 2015 nasz chór przebywał na Mazurach w miejscowości Wikno.

Była to nie tylko wycieczka, ale przede wszystkim służba pieśnią pośród diaspory naszego Kościoła. Braliśmy udział w kilku ważnych dla tamtejszej społeczności ewangelickiej uroczystościach.

4 czerwca uczestniczymy w zjeździe chórów Diecezji Mazurskiej w Szczytnie, który odbył się pod hasłem – „Święto Pieśni Ewangelickiej na Ziemi Mazurskiej”. Występowały chóry dziecięce i chóry dorosłych. Koncert został zakończony występem naszego chóru, który wykonał: „Alleluja Bogu Cześć”, „Panis Angelicus” i „Jeruzalem”. Nasz występ został nagrodzony brawami na stojąco. Byliśmy bardzo wzruszeni tym podziękowaniem. W czasie nabożeństwa kazanie wygłosił ks. Władysław Wantulok. Po nabożeństwie dla wszystkich zorganizowany był piknik. Ku naszej radości spotkaliśmy Jaworzan – księży: ks. Rolanda Zagórę, ks. Piotra Mendrocha i ks. Marcina Pysza. Wszystkich trzech panów odwiedziliśmy w trakcie naszego pobytu na Mazurach. Wracając ze Szczytna do Wikna, gdzie mieliśmy zakwaterowanie, odwiedziliśmy kaplicę w Jabłonce, która należy do parafii w Nidzicy. Historię kaplicy przedstawił nam ks. Roland Zagóra.

6 czerwca wzięliśmy udział w obchodach 490-lecia Reformacji na Mazurach w Pasymiu. Program uroczystego nabożeństwa był bardzo bogaty. Poprzedzał go poranek pieśni, w którym udział wzięły dwa chóry z Jaworza i Chór z Parafii Ewangelickiej w Wiśle Jaworniku. Śpiew chórów przeplatały utwory organowe w wykonaniu Klaudii Camili Twardzik. W nabożeństwie dziękczynnym wzięli udział wszyscy księża z Diecezji Mazurskiej oraz zaproszeni goście. Kazanie wygłosił ks. bp. Jan Cieślar, a wykład na temat rysu historycznego reformacji na Mazurach wygłosił: prof. dr hab. Janusz Maciuszko. Nabożeństwo wzbogacone zostało pieśniami obu chórów. Po nabożeństwie wokół Kościoła odbyło się okolicznościowe spotkanie, po którym w Kościele miał miejsce Jubileuszowy Koncert. Wykonawcami koncertu byli: Chór z Jawornika i nasz Ewangelicki Chór Kościelny z Jaworzu.

7 czerwca wzięliśmy udział w nabożeństwie w Nidzicy. Gościł nas proboszcz tejże parafii ks. Roland Zagóra, który był bardzo szczęśliwy z naszego przyjazdu. Uroczyste nabożeństwo, które nasz chór ubogacił pieśniami, miało także jubileuszowy akcent – 20-lecie pracy ks. Rolanda Zagóry w parafii w Nidzicy, do której przybył z Jaworza. Ten jubileusz był bliski sercu i naszemu opiekunowi chóru ks. Władysławowi Wantulokowi, bo to On i Jego małżonka 20 lat temu żegnali się z tą parafią w Nidzicy, by wrócić do Jaworza i objąć stanowisko proboszcza parafii ewangelickiej w Jaworzu. Po nabożeństwie odbył się piknik, gdzie nas ciepło i serdecznie przyjęto. Był to ostatni dzień naszego pobytu na Mazurach.

Teraz powrócę do dnia, w którym nigdzie oficjalnie nie występowaliśmy. Piątek 5 czerwca był dniem wycieczkowym. Skoro świt wyjechaliśmy do Mrągowa, gdzie mieliśmy się spotkać z ks. Piotrem Mendrochem. W Jego imieniu przyjęła nas pastorowa, która oprowadziła nas po parafii i kościele. Potem udaliśmy się do Kętrzyna, gdzie zwiedziliśmy „Wilczy Szaniec”. Dalej udajemy się do Pisza, gdzie po godzinnej przejażdżce statkiem po jeziorze spotykamy się z ks. Marcinem Pyszem i Jego rodziną. Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie. W drodze powrotnej do naszej bazy noclegowej w Wiknie, zwiedziliśmy kościół w Wejsunach, po którym oprowadzał nas ks. Marcin Pysz.

Spotkania jakie mieliśmy z tamtejszą społecznością ewangelicką, przybliżyły nam historię tego narodu. Po wojnie ewangelicy byli bardzo prześladowani, walczyli o swoją tożsamość. Do dnia dzisiejszego muszą sprostać różnym przeciwnościom, które piętrzą się przed nimi. Jednak siła woli, wiara w to, co robią, pozwala na zmianę mentalności tamtejszej ludności w stosunku do ewangelicyzmu.

Renata Podstawny – Kronikarz Chórowy