Konfirmanci w sandomierskiej ziemi…

W środę 1 maja wczesnym porankiem grupa tegorocznych konfirmantów wraz z  opiekunami wyruszyła na trzydniową wycieczkę.

Pierwszego dnia naszym celem był Sandomierz. Na rynku starego miasta czekał na nas przewodnik, z którym przez pięć godzin zwiedzaliśmy miasto. Poznając historię Sandomierza zobaczyliśmy najważniejsze zabytki i miejsca starówki. Szczególnym doznaniem było przejście podziemną trasą turystyczną przez labirynt dawnych piwnic i magazynów kupieckich.

Stanęliśmy przed kamienicą Oleśnickich (obecnie budynek poczty), w której przedstawiciele trzech wyznań: luteran, kalwinów i braci czeskich w roku 1570 podpisali Ugodę Sandomierską, której intencją była wspólna obrona przed kontrreformacją i zaprzestanie walk między różnymi wyznaniami protestanckimi. Ugodę Sandomierską uważa się za najstarszy akt ekumeniczny w Europie.

Wyjątkowym przeżyciem była wizyta w zbrojowni, gdzie niektórzy stali się średniowiecznymi rycerzami i białogłowami.

Następnie spacerem przeszliśmy do bazyliki katedralnej, obok domu Długosza, na dziedziniec zamku, a dalej do kościoła Jakuba. Wąwozem królowej Jadwigi, w którym widoczne są typowe dla tych terenów skały lessowe, doszliśmy nad Wisłę. Statkiem turystycznym Maria odbyliśmy krótki rejs w dół i w górę rzeki. Wracając na starówkę musieliśmy przejść przez miejsce zwane uchem igielnym.

Ostatnim punktem zwiedzania była Brama Opatowska, z której rozciągał się wspaniały widok na panoramę miasta i okolic. Mogliśmy nie tylko podziwiać piękne widoki, ale także przekonać się, jak ogromne rozmiary miała powódź, która w 2010 roku dotknęła także Sandomierz.
Sandomierz od niedawna jest także miejscem akcji jednego ze znanych seriali telewizyjnych „Ojciec Mateusz”, którego ślady nieraz odnajdywaliśmy podczas naszej wędrówki uliczkami miasta.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń dotarliśmy na pyszną obiadokolację i nocleg. Podczas wieczornego spotkania konfirmanci przygotowywali się do uroczystości konfirmacji.

Czwartek 2 maja rozpoczęliśmy Słowem Bożym i modlitwą. Tego dnia czekała nas wycieczka objazdowa po okolicach Sandomierza. Pierwszy na trasie był Baranów Sandomierski, gdzie zwiedzaliśmy zamek rodziny Leszczyńskich w XVI w. Obejrzeliśmy także bardzo ciekawą wystawę szachów z całego świata.

Druga na szlaku była miejscowość Ujazd, w której przewodnik oprowadzał nas po ruinach Zamku Krzyżtopór. Wędrówka po wspaniale zachowanych ruinach pobudziła naszą wyobraźnie i pozwoliła zobaczyć zamek w jego najświetniejszych latach.

Ostatnim zwiedzanym tego dnia miastem był Opatów. Przez Bramę Warszawską, obok Kolegiaty przeszliśmy na rynek. Podobnie, jak w Sandomierzu, tutaj również pokonaliśmy podziemną trasę turystyczną, spacerując pod rynkiem, pobliskimi uliczkami i kamieniczkami, zeszliśmy nawet do wnętrza jednej ze studni. Niestety padający deszcz uniemożliwi nam dalszy spacer po mieście.

Dzień konfirmanci zakończyli wspólnym przygotowaniem do egzaminu konfirmacyjnego.

W piątek 3 maja, ostatni dzień wycieczki, udaliśmy się na wędrówkę po najstarszych górach Europy – Górach Pieprzowych. Znajduje się tutaj rezerwat przyrody i wspaniałe punkty widokowe na Sandomierz, jego okolice i urokliwe zakola Wisły.

Wspólny wyjazd młodzieży, która przez blisko dwa lata spotykała się na nauce konfirmacyjnej, pozwolił lepiej się poznać i zintegrować.

Serdeczne podziękowania dla opiekunów i osób towarzyszących, a byli to: ks. Władysław i Anna Wantulokowie, Renata i Krzysztof Niedzielscy, Alina Wiencek-Weiss, Tomasz Wizner i Paweł Wantulok.