Jubileusz 100-lecia Ewangelickiego Chóru Kościelnego

Jubileusz 100-lecia Ewangelickiego Chóru Kościelnego w Jaworzu.

Data: 27 październik 2012
Miejsce: Kościół Ewangelicko-Augsburski w Jaworzu

Ten wieczór wszyscy chórzyści będą długo pamiętać,bowiem w tym dniu przeżywaliśmy Jubileusz 100-lecia służby Ewangelickiego Chóru Kościelnego dla Parafii w Jaworzu.

Ponad stu osobowy Chór składający się z obecnych i byłych Chórzystów-którzy w czasie minionych dziesięcioleci zasilali nasze szeregi-rozpoczął swój Jubileuszowy Koncert Hymnem Ambrozjańskim „CHWAŁĘ O BOŻE NASZ”-E.Gebhardta w opracowaniu E.Ruka.

Koncert składał się z dwóch części,tzn:poszerzony chór śpiewał od ołtarza,a obecny chór przy organach,na których akompaniowała nam pani Anna Widajewicz. Chórem dyrygowała pani pastorowa Ruta Janik. W czasie koncertu utwory organowe wykonywał młody organista Wojciech Wantulok. Prowadzącymi Koncert byli ks.radca Ryszard Janik i proboszcz naszej Parafii ks.Władysław Wantulok.

Słuchaczami Koncertu byli nie tylko jaworzańscy wierni,lecz również goście z Niemiec z Palatynatu i z Bockhorn, przedstawiciel Sejmiku Województwa Śląskiego, władze samorządowe Gminy Jaworze i Jasienicy,przedstawiciele bratnich chórów kościelnych Ziemi Cieszyńskiej oraz zwierzchnik naszej Diecezji ks.bp Paweł Anweiler, który wsparł nas Słowem Bożym i modlitwą.

W trakcie Koncertu Ewangelicki Chór Kościelny został wyróżniony „ZŁOTĄ ODZNAKĄ ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO „. To samo odznaczenie otrzymał nasz kolega chórzysta za 55 lat wspólnego śpiewania-kol.Ryszard Klima

Były życzenia,przemówienia, a nawet wspomnienia. Po tej wspaniałej Uroczystości dalszy ciąg spotkania odbył się w sali OSP w Jaworzu,gdzie „uraczono”wszystkich wspaniałą kolacją.

Jubileuszowy Koncert został przedstawiony w ogromnym skrócie, ale to nic straconego. Jak doszło do obchodów Jubileuszu Chóru,w jaki sposób się do niego przygotowaliśmy, w jaki sposób doszło do spotkania z byłymi chórzystami-będzie treścią następnego artykułu.

28.10.2012 odbyło się Dziękczynne Nabożeństwo z okazji 100-lecia Chóru, o którym mowa będzie w następnym artykule.

Kronikarz Chóru – mgr Renata Podstawny