List pasterski Biskupów Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w RP

Naród i Kościół w żałobie po smoleńskiej katastrofie.


Drogie siostry i bracia w Chrystusie!

Polska przeżywa największą tragedię czasów powojennych. Ziemia katyńska będąca symbolem narodowej gehenny stała się miejscem katastrofy lotniczej. Śmierć Głowy Państwa oraz wielu najważniejszych osób w Państwie, które towarzyszyły Prezydentowi w podróży na uroczystości 70-lecia zbrodni Katyńskiej, poruszyła do głębi cały naród. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce w katastrofie tej poniósł również nieodżałowaną stratę. Zginał pełniący obowiązki Ewangelickiego Biskupa Wojskowego ks. płk. Adam Pilch z Warszawy, pozostawiając żonę, córkę, bliższą i dalszą rodzinę.

Zwiastowanie powielkanocne w kontekście tego doświadczenia nabiera głębokiego charakteru. Oto jesteśmy zmuszeni przeżywać radosną wielkanocną wieść, która w obliczu śmierci pozwala nam, poprzez wiarę, patrzeć poza grób w stronę wieczności.

Synod naszego Kościoła przerwał obrady z powodu żałoby narodowej i podjął decyzję, aby nabożeństwa w niedzielę Quasimodogeniti miały charakter żałobny.

Poprzez modlitwy łączymy się z rodzinami ofiar katastrofy i polecamy je Stwórcy. Bożej trosce i opiece polecamy również nasz naród i ojczyznę.